Повернутись

Родини військових

Які дані потрібно знати родичам про військовослужбовців?

Знайди свою відповідь
Зміст
 • ПІБ військовослужбовця;
 • дату народження;
 • копію паспорта;
 • контактні дані ТЦК та СП, з якого військовий мобілізувався;
 • назву та номер військової частини чи підрозділу проходження служби.
 • контактні дані місця постійної дислокації військової частини;
 • посаду та звання військовослужбовця;
 • військово-облікову спеціальність (якщо відомо);
 • індивідуальний податковий номер;
 • номер військового квитка чи тимчасового військового квитка (скан-копію);
 • ПІБ та контакти колег по службі, безпосереднього командира і командира частини;
 • телефон гарячої лінії частини, бригади та угруповання.

На які пільги мають право члени сімей військовослужбовців?

 • за відсутності за місцем проживання державних або комунальних закладів охорони здоров’я члени родини військового мають право отримати медичну дoпoмoгу у військoвo-медичних зaклaдaх oхoрoни здoрoв’я;
 • не більше одного разу на рік отримати путівку на санаторно-курортне лікування та відпочинок. До таких членів сімей належать: батьки, дружина (чоловік), неповнолітні діти, а також діти - інваліди з дитинства (незалежно від їх віку);

Ця пільга надається за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців не перевищує 3-х прожиткових мінімумів.

 • дітям військовослужбовців за місцем проживання у першочерговому порядку надаються місця в загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах;
 • безкоштовний проїзд від проживання до місця проходження військової служби військовослужбовця у зв’язку з його переведенням; до місця проведення відпустки військовослужбовцям у межах України; при звільненні військовослужбовця з військової служби, а також у разі загибелі (смерті) військовослужбовця до обраного місця проживання в межах України;
 • забезпечення службовим житлом або розміщуються у сімейних гуртожитках. Військовослужбовцям, які мають вислугу більше 20 років, та членам їх сімей надається житло або грошова компенсація за нього;
 • дружинам (чоловікам) військовослужбовців за місцем роботи виплачується грошова допомога в розмірі середньомісячної заробітної плати при розірванні ними трудового договору у зв'язку з переведенням чоловіка (дружини) на службу в іншу місцевість. 

Що робити, якщо військовослужбовець не виходить на звʼязок?

Для початку необхідно звернутися до осіб, які проходять службу разом з вашим родичем. Також можна звернутися до його безпосереднього командира та медиків підрозділу, які ймовірно можуть знати, до якого медичного закладу був евакуйований військовослужбовець у разі поранення. 

Якщо ви не маєте цих контактів чи вони не володіють такою інформацію, тоді потрібно звертатися до цих органів.

 • 1) Національне інформаційне бюро (для звернень щодо військовополонених або військових, місцезнаходження яких невідоме) гаряча лінія цілодобово ‒ 1648; +38 044 287 81 65; 
  електронна пошта: nib.uncp.info@gmail.com.
  адреса: Чоколівський бульвар, 13, м. Київ, 03186
 • 2) Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
  телефон: (044) 428-62-74
  електронна пошта: contact@gur.gov.ua
  адреса: 04176, м. Київ, вул. Електриків, 33
 • 3) Кол-центр з розшуку зниклих безвісти осіб при Уповноваженому з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин 
  0 800 339 247 
  099 792 0126 ‒ телефон Уповноваженого; 
  електронна пошта для звернень: war2022people@gmail.com.

 • 4) Центральне агентство розшуку Міжнародного комітету Червоного Хреста
  телефони: +380 800 300 155; 
  електронна пошта: ctabureau@icrc.org.

 • 5) Об’єднаний центр з пошуку та звільнення полонених при СБУ: телефони: +38 067 650 83 32; +38 098 087 36 01 (цілодобово); 
  електронна пошта: united.centre.ssu@gmail.com.
  адреса: 01601, м. Київ-1, вул. Володимирська, 33
 • 6) Гаряча лінія МВС для родичів загиблих, полонених та зниклих безвісти військовослужбовців. 
  телефон: +38 089 420 18 66.

7) Звернутися до поліції з заявою щодо безвісно зниклих громадян, їх викрадення або потрапляння у полон.

8) Гаряча лінія Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини
телефон: 0 800-50-17-20, 044-299-74-08

Важливо: Варто звернутися в усі з перелічених органів, оскільки, як правило, органи не взаємодіють між собою та можуть мати різну інформацію.

Окрім цього, родичі можуть самостійно моніторити ворожі Telegram-канали та інші соціальні мережі, на яких окупанти публікують фото або відео з полоненими чи загиблими.

Чи може близький родич звернутися до військової частини замість військовослужбовця?

Трапляються ситуації, коли військовослужбовець не може самостійно звернутися з рапортом до командира, щоб захистити свої права, отримати допомогу чи навіть звільнитися. Військовослужбовець може бути без свідомості або просто знаходитися у зоні бойових дій, звідки не мати змоги звернутися з офіційним рапортом до командира.

У такому разі близький родич (батьки чи дружина/чоловік) може звернутися до частини з заявою, описати всі обставини, висловити вимоги/прохання, які стосуються військовослужбовця, та, додавши документи, які підтверджують ці обставини, відправити заяву поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення на частину військовослужбовця. Таку ж заяву варто відправити до Міноборони електронною чи звичайною поштою.

Сплата військовослужбовцями аліментів

Аліменти з військовослужбовців утримуються з усіх видів грошового забезпечення, додаткової винагороди та інших виплат, окрім тих, що не мають постійного характеру.

Суму аліментів, які потрібно відраховувати дитині з додаткової винагороди, визначає суд. Сума, яка стягується з заробітку військовослужбовця, не повинна перевищувати 50%.

За наявності кількох дітей розмір аліментів пропорційно розділяється між ними. 

Розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено за рішенням суду за позовом платника у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення здоров'я та в інших випадках.

За якими сімейними обставинами військовослужбовець може звільнитися під час воєнного стану?

Мобілізовані військовослужбовці звільняються у звʼязку з такими сімейними обставинами:

 • виховання дитини з інвалідністю віком до 18 років;
 • виховання дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, але якій не встановлено інвалідність;
 • необхідність здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка);
 • дружина (чоловік) є особою з інвалідністю І-ІІІ групи 
 • один з батьків військового чи батьків дружини (чоловіка) є особою з інвалідністю I чи II групи;
 • необхідність здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною;
 • необхідність здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю I або ІІ групи чи особою, яка потребує постійного догляду, проте не має інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
 • військовослужбовці-жінки - у зв’язку з вагітністю;
 • військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною;
 • один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;
 • якщо самостійно виховує дитину (дітей) до 18 років;
 • утримання військовослужбовцем трьох і більше дітей віком до 18 років.

Чи можуть звільнити військового за станом здоровʼя під час воєнного стану?

Звільнитися під час воєнного стану за станом здоровʼя можливо лише на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку. 

Важливо! Тимчасова непридатність з переоглядом через 6-12 місяців НЕ є підставою для звільнення за станом здоровʼя. Наявність групи інвалідності так само не є підставою для звільнення. 

Для звільнення особа повинна написати рапорт на імʼя командира в/ч з проханням звільнити її за станом здоровʼя. У рапорті потрібно вказати посилання на відповідну норму в Законі  України “Про військовий обов'язок і військову службу”, яка передбачає звільнення за станом здоровʼя:

 1. для мобілізованих - пп. “б” пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”
 2. для контрактників - пп. “б” пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”

До рапорту долучити висновок (постанову) ВЛК.

За якими сімейними обставинами можна отримати відпустку?

Під час воєнного стану військовослужбовцям може надаватися відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів + час, необхідного для проїзду. 

Рішення про надання такої відпустки приймає командир частини. Подача рапорту з документами, які підтверджують сімейні обставини, не гарантує надання такої відпустки, оскільки командир має право відмовити у її наданні.

Чи можуть перевести військового за місцем проживання родини під час воєнного стану?

Законодавство не визначає чіткий перелік сімейних обставин, за яким можливе переведення. У п. 82 Положення про проходження громадянами України військової служби у ЗСУ вказано, що переведення за сімейними обставинами можливе «на особисте прохання військовослужбовця». 

У такому разі військовослужбовець повинен переконати командування у необхідності такого переведення, тобто зібрати якомога більше підтверджуючих документів та вказати всі обставини, через які він потребує переведення до місця проживання його родини. Це може бути, наприклад, стан здоровʼя одного з близьких родичів. У такому разі також потрібно долучити документи, які запевнять командування, що здійснювати догляд за хворим родичем ніхто більше не в змозі.

Окрім цього, шанси на переведення суттєво підвищить відношення з частини, куди бажає перевестися військовий, що свідчитиме про її готовність прийняти військовослужбовця.

Зауважимо, що рішення про переведення приймається вищим командуванням і подача рапорта з таким проханням не гарантує його виконання.

Чи можливе переведення за станом здоровʼя?

Переведення за станом здоров'я можливе на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії. Це вказано у п. 82 Положення про проходження громадянами України військової служби у ЗСУ. 

У висновку ВЛК мають бути обовʼязково вказані рекомендації з приводу того, які види служби та роботи протипоказані військовослужбовцю залежно від його стану здоровʼя.

Так, у висновку ВЛК особи, яка визнана обмежено придатною, може бути вказано таке: “Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.”

У такому разі на підставі цього висновку ВЛК з вказаними рекомендаціями особа може написати рапорт на переведення, попередньо взявши відношення з частини, куди вона бажає перевестися. До рапорту на переведення потрібно долучити відношення та висновок ВЛК з рекомендаціями.

Терміни переведення у законодавстві не визначені, тож процес може затягнутися на місяці. Обовʼязково при подачі рапорту проконтролюйте, щоб він був зареєстрований з вхідним номером та проставленою датою прийняття. 

Чи можуть відпустити додому виведених поза штат тимчасово непридатних?

Військовослужбовці, визнані тимчасово непридатними з повторним переоглядом через 6 місяців, під час воєнного стану не мають права на звільнення. 

Піти у відпустку за станом здоровʼя чи поїхати додому військовослужбовці також не можуть, оскільки це можливо лише за рекомендацією ВЛК, яка має бути зазначена у висновку. Якщо такої рекомендації щодо відпустки немає, командир самостійно надати її не може.

Оскільки командири в/ч не мають підстав “відпустити” таких військовослужбовців, їх виводять у розпорядження (поза штат) та залишають в розташуванні частині на весь період. 

Важливо. Такі військовослужбовці не повинні виконувати службові обовʼязки, які не відповідають їхньому стану здоровʼя згідно з висновком ВЛК.

Військовослужбовців виводять у розпорядження для того, щоб звільнити їхню посаду та призначити на місце пораненого нову особу. Інакше місце у штаті буде зайняте, проте обовʼязки фактично виконуватися не будуть.

Виплати для тимчасово непридатних та обмежено придатних військових після поранень, які були виведені поза штат, становлять 20 100 грн/міс.

Чи мають право мобілізувати члена родини, якщо його близький родич проходить військову службу?

Так, такі особи підлягають призову по мобілізації. Виняток становлять родичі загиблих та тих, хто зник безвісти. У такому разі близькі родичі матимуть право на віддетермінування від мобілізації. До близьких родичів у цьому випадку належать чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра.

Куди скаржитись, якщо командир порушує права військовослужбовця?

Медичні питання (якщо не лікують, не дають направлення на ВЛК тощо):

 • Командування Медичних сил Збройних Сил України — (044) 230-73-64;
 • Гаряча лінія Уповноваженого з прав людини - 0 800-50-17-20; 044-253-75-89

Фінансові питання (невиплата премій тощо):

 • Гаряча лінія Департаменту фінансів Міноборони з питань грошового забезпечення та соціальних виплат — (044) 271-35-59.

З приводу нестатутних відносин та дій (бездіяльності) командирів

 • Військова служба правопорядку
 • Державне бюро розслідувань ДБР (у разі вчинення злочину щодо військовослужбовця)
 • До вищого командування (Оперативне командування, Генштаб, Міністерство оборони)
Заява членів сімʼї на перерахунок ГЗ полоненого/безвісти зниклого
Заява Об’єднаному Центру з пошуку та звільнення полонених
​​Заява до Координаційного штабу з питань поводження з в/п
Розроблено для воїнів