4
Родини чинних військових
Зміст
Ця пільга надається за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців не перевищує 3-х прожиткових мінімумів.
Для початку необхідно звернутися до осіб, які проходять службу разом з вашим родичем. Також можна звернутися до його безпосереднього командира та медиків підрозділу, які ймовірно можуть знати, до якого медичного закладу був евакуйований військовослужбовець у разі поранення.
Якщо ви не маєте цих контактів чи вони не володіють такою інформацію, тоді потрібно звертатися до цих органів.
7) Звернутися до поліції з заявою щодо безвісно зниклих громадян, їх викрадення або потрапляння у полон.
8) Гаряча лінія Уповноваженого Верховної Ради України з прав людинителефон: 0 800-50-17-20, 044-299-74-08
Важливо: Варто звернутися в усі з перелічених органів, оскільки, як правило, органи не взаємодіють між собою та можуть мати різну інформацію.
Окрім цього, родичі можуть самостійно моніторити ворожі Telegram-канали та інші соціальні мережі, на яких окупанти публікують фото або відео з полоненими чи загиблими.
Трапляються ситуації, коли військовослужбовець не може самостійно звернутися з рапортом до командира, щоб захистити свої права, отримати допомогу чи навіть звільнитися. Військовослужбовець може бути без свідомості або просто знаходитися у зоні бойових дій, звідки не мати змоги звернутися з офіційним рапортом до командира.
У такому разі близький родич (батьки чи дружина/чоловік) може звернутися до частини з заявою, описати всі обставини, висловити вимоги/прохання, які стосуються військовослужбовця, та, додавши документи, які підтверджують ці обставини, відправити заяву поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення на частину військовослужбовця. Таку ж заяву варто відправити до Міноборони електронною чи звичайною поштою.
Аліменти з військовослужбовців утримуються з усіх видів грошового забезпечення, додаткової винагороди та інших виплат, окрім тих, що не мають постійного характеру.
Суму аліментів, які потрібно відраховувати дитині з додаткової винагороди, визначає суд. Сума, яка стягується з заробітку військовослужбовця, не повинна перевищувати 50%.
За наявності кількох дітей розмір аліментів пропорційно розділяється між ними.
Розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено за рішенням суду за позовом платника у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення здоров'я та в інших випадках.
Мобілізовані військовослужбовці звільняються у звʼязку з такими сімейними обставинами:
Звільнитися під час воєнного стану за станом здоровʼя можливо лише на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.
Важливо! Тимчасова непридатність з переоглядом через 6-12 місяців НЕ є підставою для звільнення за станом здоровʼя. Наявність групи інвалідності так само не є підставою для звільнення.
Для звільнення особа повинна написати рапорт на імʼя командира в/ч з проханням звільнити її за станом здоровʼя. У рапорті потрібно вказати посилання на відповідну норму в Законі України “Про військовий обов'язок і військову службу”, яка передбачає звільнення за станом здоровʼя:
До рапорту долучити висновок (постанову) ВЛК.
Під час воєнного стану військовослужбовцям може надаватися відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів + час, необхідного для проїзду.
Рішення про надання такої відпустки приймає командир частини. Подача рапорту з документами, які підтверджують сімейні обставини, не гарантує надання такої відпустки, оскільки командир має право відмовити у її наданні.
Законодавство не визначає чіткий перелік сімейних обставин, за яким можливе переведення. У п. 82 Положення про проходження громадянами України військової служби у ЗСУ вказано, що переведення за сімейними обставинами можливе «на особисте прохання військовослужбовця».
У такому разі військовослужбовець повинен переконати командування у необхідності такого переведення, тобто зібрати якомога більше підтверджуючих документів та вказати всі обставини, через які він потребує переведення до місця проживання його родини. Це може бути, наприклад, стан здоровʼя одного з близьких родичів. У такому разі також потрібно долучити документи, які запевнять командування, що здійснювати догляд за хворим родичем ніхто більше не в змозі.
Окрім цього, шанси на переведення суттєво підвищить відношення з частини, куди бажає перевестися військовий, що свідчитиме про її готовність прийняти військовослужбовця.
Зауважимо, що рішення про переведення приймається вищим командуванням і подача рапорта з таким проханням не гарантує його виконання.
Переведення за станом здоров'я можливе на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії. Це вказано у п. 82 Положення про проходження громадянами України військової служби у ЗСУ.
У висновку ВЛК мають бути обовʼязково вказані рекомендації з приводу того, які види служби та роботи протипоказані військовослужбовцю залежно від його стану здоровʼя.
Так, у висновку ВЛК особи, яка визнана обмежено придатною, може бути вказано таке: “Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.”
У такому разі на підставі цього висновку ВЛК з вказаними рекомендаціями особа може написати рапорт на переведення, попередньо взявши відношення з частини, куди вона бажає перевестися. До рапорту на переведення потрібно долучити відношення та висновок ВЛК з рекомендаціями.
Терміни переведення у законодавстві не визначені, тож процес може затягнутися на місяці. Обовʼязково при подачі рапорту проконтролюйте, щоб він був зареєстрований з вхідним номером та проставленою датою прийняття.
Військовослужбовці, визнані тимчасово непридатними з повторним переоглядом через 6 місяців, під час воєнного стану не мають права на звільнення.
Піти у відпустку за станом здоровʼя чи поїхати додому військовослужбовці також не можуть, оскільки це можливо лише за рекомендацією ВЛК, яка має бути зазначена у висновку. Якщо такої рекомендації щодо відпустки немає, командир самостійно надати її не може.
Оскільки командири в/ч не мають підстав “відпустити” таких військовослужбовців, їх виводять у розпорядження (поза штат) та залишають в розташуванні частині на весь період.
Важливо. Такі військовослужбовці не повинні виконувати службові обовʼязки, які не відповідають їхньому стану здоровʼя згідно з висновком ВЛК.
Військовослужбовців виводять у розпорядження для того, щоб звільнити їхню посаду та призначити на місце пораненого нову особу. Інакше місце у штаті буде зайняте, проте обовʼязки фактично виконуватися не будуть.
Виплати для тимчасово непридатних та обмежено придатних військових після поранень, які були виведені поза штат, становлять 20 100 грн/міс.
Так, такі особи підлягають призову по мобілізації. Виняток становлять родичі загиблих та тих, хто зник безвісти. У такому разі близькі родичі матимуть право на віддетермінування від мобілізації. До близьких родичів у цьому випадку належать чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра.
Медичні питання (якщо не лікують, не дають направлення на ВЛК тощо):
Фінансові питання (невиплата премій тощо):
З приводу нестатутних відносин та дій (бездіяльності) командирів