logo
search
iosandroid
telegram
Про ініціативуПерелік документівПолітика конфіденційності
1.
Евакуація
3

Військово-лікарська комісія

Пройти ВЛК важливо для:
  • • отримання відпустки для лікування, якщо за рішенням лікарів у цьому є потреба (рекомендувати відпустку для лікування може виключно ВЛК)
  • • поєднати поранення (травму, контузію, каліцтво) з умовами отримання поранення на підставі Довідки про обставини травми (наприклад, поранення, ТАК, повʼязане з захистом Батьківщини)
  • • визначити подальший ступінь придатності до проходження служби (непридатний, обмежено придатний чи придатний)
  • • зафіксувати діагнози, які у вас є станом на сьогодні
  • Військовослужбовці проходять ВЛК за територіальним принципом. Після закінчення лікування ви можете отримати направлення на ВЛК (крім випадків, коли ВЛК проходите без направлення, за хворобою).  У направленні вказується назва медичного закладу, де буде проведено медичний огляд ВЛК. Скоріш за все, це буде той заклад, де ви лікувалися, або той, що розташований поблизу вашої військової частини.
    Під час воєнного стану також створюються позаштатні ВЛК при цивільних закладах охорони здоровʼя, де можуть перебувати на лікуванні військовослужбовці. Такі ВЛК на рівні з позаштатними ВЛК закладів охорони здоровʼя в системі МОУ можуть проводити медичний огляд військовослужбовців після лікування та приймати відповідні постанови . Проте цивільні комісії на практиці інколи не видають висновків про придатність.
    Те, що військовослужбовці оглядаються ВЛК у військових лікувальних закладах за територіальним принципом, передбачено пунктом 6.6 Наказу №402. Проте військовослужбовці, крім того, оглядаються ВЛК за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки.
    Тому можете просити направити на ВЛК за місцем лікування. Про це необхідно зазначити в рапорті.
    Перший шлях - від командира військової частини після повернення з лікування або відпустки за станом здоровʼя
    Другий шлях - у тому медичному закладі, де перебуваєте на лікуванні. Перед закінченням лікування зверніться до вашого лікаря.
    Третій шлях - через ТЦК та СП
    Важливо: ви можете отримати направлення на ВЛК у звʼязку з погіршенням стану вашого здоровʼя навіть якщо ви не отримали поранення, але бажано аби вашому рапорту на ВЛК передували звернення до медроти частини з скаргами на стан здоровʼя та рапорт на лікування.
    Відповідно до положень Статуту внутрішньої служби, на стаціонарне лікування поза розташуванням в/ч військові направляються за висновком лікаря військової частини, а для подання невідкладної допомоги за відсутності лікаря - черговим фельдшером (санітарним інструктором) медичного пункту з одночасним доповіданням про це начальникові медичної служби і черговому військової частини. До лікувальних закладів хворі доправляються у супроводі фельдшера (санітарного інструктора) (п. 260).
    Отримати у в/ч, головного лікаря військового госпіталю:
    Якщо ви маєте на руках довідку про обставини травми, у яких в/ч правильно зазначила всі дані, тоді висновок ВЛК міститиме привʼязку поранення “так, повʼязане з захистом Батьківщини” або “повʼязане з виконанням обовʼязків військової служби”. Ці висновки рівнозначні між собою і є підставою для найвищої суми одноразової грошової допомоги (після проходження МСЕК).
    Без довідки про обставини травми також можна пройти ВЛК, проте висновок може бути з формулюванням “Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, повʼязане з проходженням військової служби”, яке передбачає менший розмір одноразової грошової допомоги.
    Якщо ви пройшли ВЛК без довідки про обставини травми, але пізніше все ж її отримали, то маєте право звернутися до тієї самої ВЛК та внести зміни до висновку.
    Постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду. Це регулюється п. 22.12. «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України», що затверджене Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 р. № 402
    Якщо постанова ВЛК не реалізована та в стані здоров'я оглянутого, незалежно від терміну, за його заявою або висновками лікарів військових (цивільних) лікувальних закладів виникли зміни, то проводиться повторний медичний огляд.
    Отже за загальним правилом військовослужбовець має право проходити ВЛК раз на рік.
    Якщо в стані Вашого здоров'я відбулися зміни і стан здоров'я значно погіршився, ви маєте право просити направити вас на ВЛК раніше.
    Для цього до рапорту варто додати документи, що підтвердять погіршення здоров'я. Це може бути виписка з медичної картки, форма 100 (первинна медична картка), тощо.
    Якщо командир військової частини не видає довідки про обставини травми, необхідно скаржитись на бездіяльність до штабу оперативного командування, якому підпорядкована частина, або до Військової служби правопорядку.

    a) Придатний

    Ви повертаєтеся до своєї військової частини.

    б) Непридатний до проходження військової служби з виключенням з військового обліку

    Такі постанови повинні бути реалізовані негайно. Під час реалізації такої постанови на підставі наказу командира військової частини ви звільняєтеся зі служби, про це робиться позначка у військовому квитку/тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного. У випадку відсутності такого наказу необхідно подати рапорт про звільнення з документами, що підтверджують підстави для звільнення (постанова ВЛК). Після видання наказу про звільнення ви здаєте справи та посаду і виключаєтеся зі списків військової частини.
    У разі відмови у достроковому звільненні з військової служби за станом здоров’я, рішення повідомляється із зазначенням причини відмови. Таке рішення ви можете оскаржити в судовому порядку шляхом подання позовної заяви.
    Також згідно зі змінами, передбаченими Законом №9342, відтепер відповідно до п. 262 Статуту внутрішньої служби військовослужбовці, які згідно з висновком ВЛК мають право на відпустку для лікування у зв’язку з хворобою або визнані непридатними до військової служби, за власною заявою направляються ТЦК та СП за місцем лікування до місця проведення відпустки або для оформлення документів на звільнення. Тобто для оформлення звільнення вам не обовʼязково повертатися до в/ч.

    в) Непридатний до військової служби з переоглядом через 6 -12 місяців”

    Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється за станом здоров’я – на підставі висновку (постанови) військово лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або про непридатність до військової служби з переоглядом через 6–12 місяців. Тобто тимчасово непридатні військовослужбовці набули права на звільнення у ЗАПАС. Для звільнення необхідно подати рапорт та долучити до нього висновок ВЛК.
    Звільнення у запас означає, що така особа переходить після звільнення у статус військовозобовʼязаного оперативний резерв 1 черги і має відстрочку за станом здоровʼя на період дії висновку ВЛК про тимчасову непридатність, після чого можуть бути знову призвані на військову службу.
    Поки що масове автоматичне звільнення тимчасово непридатних військовослужбовців не відбувається. Очікуємо відповідної позиції МОУ щодо можливості продовження проходження такими військовослужбовцями військової служби за їхнім бажанням.

    г) Обмежено придатний

    Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах.
    Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.
    У зв’язку з чим перше, що рекомендуємо зробити, це звернутися до ВЛК, яка винесла висновок про обмежену придатність військовослужбовця та просити їх прописати індивідуальні обмеження встановленні конкретно для цього військовослужбовця. Наприклад, заборонено піднімати вагу більше 15 кг, заборонено носити бронежилет більше 3 годин, заборонено перебувати в місцях з гучними звуками тощо.
    Сама по собі наявність захворювання не є підставою для відмови від виконання бойового завдання. Такі обмеження мають бути зазначені у висновку ВЛК. Також повідомляємо, що на законодавчому рівні не існує поважних причин невиконання наказу командира і за відмову (непокору) особа може бути притягнута до дисциплінарної чи кримінальної відповідальності.
    На підставі такого висновку ВЛК, ви можете вже пробувати писати рапорт до свого безпосереднього командира з проханням врахувати такі індивідуальні особливості та обмежити виконання бойових завдань, які їм не відповідають.
    Окрім того, військовослужбовець може бути переміщений до іншої військової частини у виняткових випадках.
    Однією з таких підстав може бути переміщення за станом здоров’я. Важливо розуміти, що такий стан здоров’я має бути закріплений у висновку ВЛК.
    Так, відповідно до Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (далі - Положення), призначення військовослужбовців на посади здійснюється (пункт 82 Положення):
    за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії (якщо підставою для переміщення є стан здоров’я військовослужбовця).
    Переміщення військовослужбовця за станом здоров'я або за станом здоров'я членів його сім'ї здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.

    + Відпустка за станом здоров’я

    Відпустка для лікування може надаватися саме за рішенням військово-лікарської комісії, отримати відпустку для лікування за рекомендацією лікуючого лікаря неможливо. Подовжити відпустку для лікування можливо також лише за умови повторного проходження ВЛК.
    Ви можете оформити відпустку за станом здоров'я через ТЦК та СП – їхати у військову частину не обов'язково.
    Військовослужбовці, які за висновком ВЛК мають право на відпустку для лікування у зв’язку з хворобою або визнані непридатними до військової служби, за власною заявою направляються територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за місцем лікування до місця проведення відпустки або для оформлення документів на звільнення.
    Пункт 6.15 глави 6 розділу II 402 Наказу МОУ передбачає, що під час вибуття військовослужбовця у відпустку для лікування у зв’язку з хворобою або у відпустку для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) довідка ВЛК видається йому на руки.
    Після закінчення відпустки для лікування у зв’язку з хворобою або відпустки для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) військовослужбовці за рішенням керівників ТЦК та СП можуть пройти повторний медичний огляд за місцем проведення відпустки для визначення придатності їх до військової служби або для вирішення питання про потребу у наданні відпустки для лікування у зв’язку з хворобою або відпустки для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва).
    Командир військової частини має обовʼязок лише реалізувати постанову ВЛК, при цьому він не ухвалює рішення надавати чи не надавати вам відпустку для лікування.
    Вам може бути надана відпустка для лікування у зв'язку з хворобою або відпустка для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) на 30 календарних днів. За постановою ВЛК відпустка для лікування у зв'язку з хворобою або відпустка для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) може бути подовжена на такий самий строк, а за відповідних медичних показань – повторно продовжена ще на 30 календарних днів. 
    Постанова ВЛК про подовження відпустки для лікування у зв'язку з хворобою або відпустки для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) записується в книгу протоколів засідань ВЛК та в довідку ВЛК, на підставі якої була надана перша відпустка для лікування у зв'язку з хворобою або відпустка для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва), і підписується головою, членами комісії (не менше двох), секретарем комісії та скріплюється гербовою печаткою.
    Після отримання постанови ВЛК про непридатність з виключенням з військового обліку та непридатність з переоглядом через 6-12 місяців ви маєте можливість не повертатися до частини, а прибути до ТЦК та СП за місцем проживання для оформлення звільнення зі служби.
    Це регламентовано статтею 262 Статуту внутрішньої служби:
    В особливий період військовослужбовці, які згідно з висновком військово-лікарської комісії мають право на відпустку для лікування у зв’язку з хворобою або для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) чи визнані непридатними до військової служби, направляються до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для отримання документів з військової частини щодо надання відпустки або звільнення з військової служби у порядку, встановленому Міністерством оборони України. Військовослужбовці також мають право особисто подавати документи для оформлення відпустки для лікування у зв’язку з хворобою або відпустки для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва), а також для оформлення звільнення з військової служби у порядку, встановленому Міністерством оборони України.
    Під час воєнного часу термін опрацювання ВЛК свідоцтв про хворобу (довідок ВЛК) становить до п’яти календарних днів після закінчення медичного огляду. Після чого медичний заклад, де ви лікувалися, має направити ваші документи до військової частини або ТЦК та СП в електронному вигляді.
    Якщо ТЦК та СП відмовиться приймати документи на звільнення, оперативно звертайтеся на гарячу лінію Міністерства оборони України – 0 800 500 442
    - Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК
    - Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК Київського міського ТЦК та СП, Севастопольського міського ТЦК та СП, обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим
    - Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних ТЦК та СП оскаржуються в штатних ВЛК
    - Дії (бездіяльність), рішення, ухвалені за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК
    Рекомендуємо первинну постанову ВЛК оскаржувати спершу до регіональної ВЛК, а постанову регіонів чи ЦВЛК вже до суду.
    Строк оскарження первинної постанови ВЛК 1 місяць.
    У заяві на оскарження  варто просити:
    - визнати неправомірним та скасувати висновок ВЛК від ДАТА року №НОМЕР про придатність до військової служби
    - призначити новий медичний огляд у ВЛК Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України
    - розглянути питання про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку у зв’язку з наявними захворюваннями та незадовільним станом здоров’я.
    Приклад документів, які можна використовувати:
    Оскаржити рішення ВЛК через адміністративну позовну заяву до суду можна не пізніше шести місяців від дня, коли ви дізналися (або повинні були дізнатися) про порушення свого права (тобто від дня, коли висновок був виданий установою).
    Якщо термін перевищує шість місяців, суду необхідно буде надати підтвердження поважних причини, які завадили звернутися до суду раніше (наприклад, довідка про участь у бойових діях або ж просто військова служба). 
    Пам’ятайте, що звернення з позовною заявою до суду щодо оскарження постанови ВЛК не зупиняє її виконання. Отож, рішення ВЛК (у формі постанови) є чинним та підлягає виконанню, поки суд не визнає його протиправність.
    Єдиного прикладу зразка позовної заяви для усіх можливих ситуацій не існує. Позовні вимоги відрізняються залежно від кожного випадку, крім того, позови щодо оскарження ВЛК необхідно доповнювати відповідними клопотаннями. Тому у процесі оскарження постанов ВЛК через суд рекомендуємо звертатися до юриста або адвоката.
    Для того, аби поєднати ваше захворювання зі службою, тобто довести факт, що воно розвинулося або зʼявилося під час служби, – потрібно пройти ВЛК.
    На ВЛК підготуйте максимально можливу кількість медичних документів, які у вас є, як підтвердження розвитку вашої хвороби під час служби. Це можуть бути різні аналізи, виписки, заключення, МРТ, ЕКГ, рентгени тощо.
    Привʼязати захворювання до служби може тільки ВЛК у своїй Постанові.
    Якщо ви маєте захворювання, яке виникло в період проходження служби, або до того, і це захворювання обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби (проте на момент призову на військову службу ви мали висновок “придатний до проходження військової служби”), у висновку ВЛК має бути формулювання  "Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини".
    При цьому Постанова ВЛК в такому формулюванні приймається щодо військовослужбовців, які брали участь у бойових діях в період АТО, ООС або повномасштабної війни.
    Зазначена постанова приймається також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, виданих у перші десять років після вибуття військовослужбовця з армії або пізніше, але за даними за зазначені десять років, якщо вони дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання на період перебування в армії.
    Якщо ваше захворювання на момент призову на військову службу зафіксовано у висновку ВЛК, проте під час служби стало обмежувати придатність або призвело до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності, тоді висновок ВЛК міститиме формулювання "Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби".
    Якщо ваше захворювання було на момент призову на військову службу зафіксовано у висновку ВЛК і патогенетично розвиток захворювання почався до призову (до прийому) на військову службу), і водночас військова служба не вплинула на вже наявне захворювання і придатність до військової служби, тоді висновок ВЛК міститиме формулювання "Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби".
    Виплати одноразової грошової допомоги
    Якщо ви отримали інвалідність внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням військової служби, або звільнилися та отримали інвалідність не пізніше ніж через три місяці після звільнення з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження зазначеної служби, ОГД виплачується у розмірі:
    - 120-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення інвалідності I групи – 322 080 грн
    - 90-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення інвалідності II групи – 241 560 грн
    - 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення інвалідності III групи  – 187 880 грн
    У разі часткової втрати працездатності без установлення інвалідності у розмірі, що визначається у відсотках від:
    - 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено ступінь втрати працездатності, - військовослужбовцю, який отримав захворювання під час виконання ним обов’язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, а також особі, звільненій з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби – до 187 880 грн

    1. Направлення є

    Якщо у вас виникла потреба у проходженні ВЛК за направленням від військової частини, але у військово-медичному закладі відмовляють у скликанні ВЛК, перш за все необхідно звернутися до керівника (начальника) цієї медичної установи. Таке звернення можна оголосити як усно, так і подати письмово у формі заяви. Заява пишеться в довільній формі з дотриманням всіх реквізитів, передбачених Законом України «Про звернення громадян». Проте, якщо відповіді Ви так і не отримуєте, то маєте право звернутися до адміністративного окружного суду з оскарженням бездіяльності відповідної ВЛК.

    2. Направлення немає

    Для оскарження бездіяльності або відмови у видачі направлення на ВЛК використовуйте такі контакти:
    - усна скарга може бути направлена на гарячі лінії Міністерства оборони України за цими номерами: 0-800-500-442, 0-800-500-410, 044-454-44-99. Але краще – писати офіційне письмове звернення і направляти або на поштову адресу Міністерства оборони України - 03168, місто Київ, просп. Повітрофлотський, буд. 6, або на електронну адресу: zvernmou@post.mil.gov.ua, vzg@mil.gov.ua.
    - аналогічне звернення також варто надіслати на Командування Сухопутних військ України (або інше командування, якому підпорядковується військова частина) за адресою 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 19. Також варто звернутися до оперативного командування відповідного регіону.
    - контакти військової служби правопорядку в ЗСУ: електронна пошта: och_vsp@mil.gov.ua, телефони (044) 454-73-08, (044) 454-73-03).
    - захистом прав військовослужбовців займається Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Контакти: 0-800-501-720, hotline@ombudsman.gov.ua, адреса: 01008, м. Київ, вул. Інститутська, 21/8.
    arrow-iconПопередній
    © 2023 Розроблено BuildApps