5
Медична допомога
Довідники з медичної допомоги для ветеранів
Зміст
Разом із фахівцями із Національної служби здоров'я України "Принцип" розробив довідники щодо найпоширеніших хвороб, які виникають або ускладнюються під час служби.
Передусім по медичну допомогу за будь-яких проблем зі здоров'ям або для профілактичних оглядів ви маєте звернутися до сімейного лікаря.
Спочатку вам потрібно укласти декларацію з ним. Для цього скористайтесь сайтом НСЗУ.
Нижче ми публікуємо довідники з найбільш поширених захворювань, щоб зорієнтувати вас у симптомах та послугах, які оплачує держава.
Через отримані травми під час бойових дій ветеранів можуть турбувати біль у голові та запаморочення, водночас може знижуватися чи зникати слух. Повідомте лікаря, якщо маєте досвід черепно-мозкової травми. Порушення слуху є одним з її наслідків і може впливати на загальний психічний стан.
Участь у бойових діях також може негативно вплинути на здоровʼя ваших очей та зору через поганий сон, стрес, вплив випаровувань хімічних речовин та диму тощо. Погіршення зору може відбутися не відразу, особливо якщо був досвід травм та поранень, а також близьких вибухів.
Звернутися по психологічну допомогу варто, якщо у вас трапляються навʼязливі спогади або думки, яких ви не можете позбутися, неприємні та страшні сни, є стійке відчуття постійної загрози, панічні напади й бажання уникати окремих місць, людей та ситуацій, ви маєте постійно знижений настрій, безсоння, відчуття втоми, яке не відповідає рівню навантаження, або ж втратили інтерес до того, що оточує.
Постійний стрес і неможливість з ним впоратись можуть стати причиною й вживання психоактивних речовин. Коли людина мусить підвищувати дозу, усе її функціонування зводиться до потреби вжити засіб наступного разу – такий вигляд має залежність.
Після отримання травм на службі у вас може проявлятися біль кінцівки у спокої чи при рухах, зверніть увагу, що уражена ділянка може набрякати або бути занадто чутливою. Поступово в травмованому місці може зменшуватись сила м'язів чи відбуватися їхня атрофія. Важливо звернутися до лікарів якомога раніше, щоб уникнути ускладнень.
Зверніться до лікаря, якщо у вас підвищується артеріальний тиск, з‘являється біль в грудній клітці, особливо під час фізичного навантаження. задишка та відчуття нестачі повітря при ходьбі навіть на невеликій дистанції.
Під час служби часто є неможливими нормальний режим харчування, дотримання гігієни, доступ до свіжих овочів та фруктів, чистої води. Можуть виникати надалі біль у животі, нудота, блювання, здуття, метеоризм, діарея або закреп, біль при випорожненні.
До яких лікарів звертатися та на які послуги можна розраховувати у випадку онкологічних захворювань – детальніше у довіднику:
Перебування в екстремальних та загрозливих для здоровʼя умовах, контакт з кровʼю чи іншими біологічними рідинами людини є факторами ризику для інфікування вірусним гепатитом, ВІЛ. Важливо звертатись до лікаря для проходження профілактичних обстежень та раннього виявлення хвороби, якщо зараження відбулось.
В Україні досить високий рівень захворюваності на туберкульоз. Стрес, неправильне харчування, куріння, переохолодження на службі можуть сприяти його поширенню. Ризиком захворювання на туберкульоз є також довготривалий контакт з іншою особою, хворою на активну форму туберкульозу. Крім того, бронхіальна астма є одним з поширених станів системи органів дихання, що розвивається у військових через контакт з димом чи хімічними речовинами.
Перебування на службі або в зоні бойових дій часом означає відсутність можливості дотримання адекватної гігієни та доступ до контрацептивів. Це може провокувати хвороби сечостатевої системи. Крім того, зверніть увагу, що ризик збільшують перебування в одному положенні, переохолодження, травмування ділянок тазу та зовнішніх статевих органів.
Військова служба та бойові дії можуть значно впливати й на репродуктивне здоров’я.
Зверніть увагу, шо за направленням від сімейного лікаря можна безоплатно отримати консультацію дерматолога, інфекціоніста або хірурга, яка передбачає оцінку, діагностику та лікування різних інфекційних захворювань.
Ви маєте права на безоплатний прийом у невропатолога чи невролога, або нейрохірурга, для цього потрібно отримати електронне направлення від сімейного лікаря.
Якщо під час служби ви пережили поранення, втратили після цього частину працездатності, або у вас розвинулись тяжкі захворювання, які призвели до інвалідності, ви можете пройти МСЕК для встановлення групи або частки працездатності.