logo
search
iosandroid
telegram
Про ініціативуПерелік документівПолітика конфіденційності
5

Медична допомога

Довідники з медичної допомоги для ветеранів

Сімейний лікар – перший фахівець, до якого ви маєте прийти по медичну допомогу за будь-яких проблем зі здоров'ям або для профілактичних оглядів.
Він оцінює загальний стан, надає первинну консультацію, формує направлення на аналізи чи обстеження, створює направлення на консультації до вузькопрофільних лікарів-спеціалістів та дає рецепти на ліки за програмою “Доступні ліки”.
Де обрати сімейного лікаря?
Спочатку вам потрібно укласти декларацію з сімейним лікарем, якщо ви ще цього не зробили. Для цього скористайтесь сайтом НСЗУ. Там можна переглянути, які лікувальні заклади доступні у вашому населеному пункті, та їхні контакти. Там само є перелік лікарів, з якими можна укласти декларацію. 
Оберіть лікаря та запишіться на прийом. Запис можна зробити за телефоном. У деяких регіонах доступна електронна черга – запитайте про цю можливість телефоном у реєстратурі.
Точний діагноз встановлюють спеціалісти вторинної ланки (профільні лікарі – наприклад, кардіолог, невропатолог, хірург тощо).
Разом із фахівцями із Національної служби здоров'я України "Принцип" розробив довідники щодо найпоширеніших хвороб, які виникають або ускладнюються під час служби. 
Ці довідники ви знайдете на сайті pryncyp.com у розділі “Матеріали”  або натисніть на посилання на кожну з них нижче:
Зверніться до вашого сімейного лікаря, який огляне, оцінить загальний стан, визначить фактори ризику, встановить попередній діагноз, зробить/видасть направлення на лабораторні дослідження за потреби. Після цього складається план досліджень та консультацій.
Через отримані травми під час бойових дій ветеранів можуть турбувати біль у голові та запаморочення, водночас може знижуватися чи зникати слух. Повідомте лікаря, якщо маєте досвід черепно-мозкової травми. Порушення слуху є одним з її наслідків  і може впливати на загальний психічний стан. 
Участь у бойових діях може негативно вплинути на здоровʼя ваших очей та зору через поганий сон, стрес, вплив випаровувань хімічних речовин та диму тощо. Погіршення зору може відбутися не відразу, особливо якщо був досвід травм та поранень, а також близьких вибухів. 
Після отримання травм під час служби у вас можуть проявлятися такі симптоми: біль у спокої чи при рухах, набряк, підвищення чутливості ураженої ділянки. Поступово в травмованому місці може зменшуватись сила м'язів чи відбуватися їхня атрофія.  Важливо звернутися до лікарів якомога раніше, щоб уникнути ускладнень.
Звернутися по психологічну допомогу варто, якщо у вас трапляються навʼязливі спогади або думки, яких ви не можете позбутися, неприємні та страшні сни, є стійке відчуття постійної загрози, панічні напади й бажання уникати окремих місць, людей та ситуацій, ви маєте постійно знижений настрій, безсоння, відчуття втоми, яке не відповідає рівню навантаження, або ж втратили інтерес до того, що оточує.
Постійний стрес і неможливість з ним впоратись можуть стати причиною вживання психоактивних речовин. Коли людина мусить підвищувати дозу, усе її функціонування зводиться до потреби вжити засіб наступного разу – такий вигляд має залежність.  
Сімейний лікар – перший, хто може вчасно допомогти виявити онкозахворювання. Лікар з надання первинної медичної допомоги може виписати направлення на необхідні лабораторні та інструментальні дослідження та на консультацію до профільного спеціаліста, зокрема, онколога чи хірурга.
Перебування на службі або в зоні бойових дій часом означає відсутність можливості дотримання адекватної гігієни та доступ до контрацептивів. Це може провокувати хвороби сечостатевої системи. Крім того, зверніть увагу, що ризик збільшують перебування в одному положенні, переохолодження, травмування ділянок тазу та зовнішніх статевих органів.
Військова служба та бойові дії можуть значно впливати і на репродуктивне здоров’я. Запальні захворювання органів тазу, тривалий стрес, травми органів сечостатевої системи, вживання певних медикаментів можуть призводити до розвитку патології органів сечостатевої системи.
В Україні досить високий рівень захворюваності на туберкульоз. Стрес, неправильне харчування, куріння, переохолодження на службі можуть сприяти його поширенню. Ризиком захворювання на туберкульоз є також довготривалий контакт з іншою особою, хворою на активну форму туберкульозу. Крім того, бронхіальна астма є одним з поширених станів системи органів дихання, що розвивається у військових через контакт з димом чи хімічними речовинами.
Під час служби часто є неможливими нормальний режим харчування, дотримання гігієни, доступ до свіжих овочів та фруктів, чистої води.
Симптоми, які можуть вказувати на проблему: біль у животі, нудота, блювання, здуття, метеоризм, діарея або закреп, біль при випорожненні.
Зверніться до лікаря, якщо у вас підвищується артеріальний тиск, з‘являється біль в грудній клітці, особливо під час фізичного навантаження. задишка та відчуття нестачі повітря при ходьбі навіть на невеликій дистанції.
За направленням від сімейного лікаря можна безоплатно отримати консультацію дерматолога, інфекціоніста або хірурга, яка передбачає оцінку, діагностику та лікування різних інфекційних захворювань.
Щоб потрапити на консультацію до невропатолога чи невролога, або нейрохірурга в рамках амбулаторного пакета, потрібно отримати електронне направлення від сімейного лікаря. 
Невропатолог/невролог/нейрохірург за результатами огляду може призначити додаткові обстеження. Такі як ультразвукове дослідження, електро-енцефалографія, рентгенографія та інші.
Перебування в екстремальних та загрозливих для здоровʼя умовах, контакт з кровʼю чи іншими біологічними рідинами людини є факторами ризику для інфікування вірусним гепатитом, ВІЛ. Важливо звертатись до лікаря для проходження профілактичних обстежень та раннього виявлення хвороби, якщо зараження відбулось.
arrow-iconПопередній

Зміст

© 2024 Розроблено BuildApps