logo
search
iosandroid
telegram
Про ініціативуПерелік документівПолітика конфіденційності
1.
Отримання статусу УБД або особи з інвалідністю
1

Отримання статусу УБД або особи з інвалідністю

Отримання статусу “Учасник бойових дій”
Відповідно до п. 2 Постанови статус УБД надається: 
  • • військовослужбовцям (резервістам, військовозобов’язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) ЗСУ, НГУ, СБУ, СЗР, ДПСУ, ДСТС, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань
  • • особам, які з 24 лютого по 25 березня 2022 р. відповідно до Закону України “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України” або у складі добровольчих формувань у взаємодії із Збройними Силами, МВС, Держприкордонслужбою, Національною поліцією, Національною гвардією, СБУ та іншими утвореними відповідно до закону військовими формуваннями та правоохоронними органами брали участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів
  • • інші категорії осіб, які можуть претендувати на отримання статусу зазначені у пункті 2 Постанови 
  • Важливо! Станом на сьогодні законодавством не визначений порядок набуття статусу УБД учасниками добровольчих формувань територіальних громад або добровольцями, які після 25 березня 2022 року не увійшли до складу одного з військових формувань України.
    Статус УБД після 24 лютого 2022 року надається без привʼязки до кількості днів перебування в районах проведення бойових дій. Головна умова - ви мали брали  участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
    Довідка про безпосередню участь, яка має бути обов’язково встановленого зразку відповідно до Додатку 6 Постанови КМУ №413 (у редакції Постанови КМ № 887 від 22.08.2023). Така Довідка видається кожному військовослужбовцю індивідуально на підставі рапорту з проханням видати таку довідку. 
    Довідка видається тим органом у складі якого Ви проходили службу. Тобто, якщо Ви були офіційно відрядженні до іншої військового формування саме вони мають видати Вам такі Довідки. Наголошуємо! Довідки видаються індивідуально на кожного військовослужбовця
    Також до пакету документів необхідно додати: 
  • • Копію паспорта.
  • • Копію ідентифікаційного коду.
  • • Заяву про отримання статусу учасника бойових дій.
  • • Згоду на обробку персональних даних.
  • • Дві кольорові фотокартки розміром 3x4 см на матовому папері, зображення обличчя має займати 65-70% фотокартки.
  • Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін’юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, ДФС(Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій МОУ, наприклад).
    Звернутися з визначеними документами до комісії може уповноважена командиром військової частини посадова особа, а у разі неподання командиром (начальником) військової частини до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, ви можете звернутися до комісії самостійно.
    Якщо ви звільнені зі служби в ЗСУ - подати документи можна через ТЦК та СП.
    Якщо ви звільнені зі служби з інших військових формувань, окрім ЗСУ, маєте звернутися безпосередньо до комісій, які створені при відповідних керівних відомствах.
    У разі необхідності ТЦК та СП можуть зробити запити до військових частин для витребування документів, які є необхідними для отримання статусу УБД, де військовослужбовець раніше проходив службу.
    Витребувати документи для отримання статусу УБД, у випадку ігнорування військовою частиною запитів, можна через суд. У разі якщо військова частина не надає перелік документів за запитом ТЦК та СП, звертаємось до суду та витребовуємо документи через суд.
    У випадку втрати (або знищення) військового квитка (чи іншого військово-облікового документа) військовослужбовці повинні звернутися безпосередньо до свого командира за місцем проходження служби з рапортом. Якщо ж особа є військовозобов’язаною або резервістом (але не проходить військову службу) необхідно звернутися до керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому перебуває на військовому обліку, із заявою.
    1. Заяву/рапорт, у якій(-ому) зазначається про обставини втрати військового квитка та прохання про повторну його видачу.
    2. Паспорт та РНОКПП (й їх копію).
    3. Матове фото 3х4 без куточка.
    4. Пошкоджений документ або його залишки (за наявності).
    5. Витяг з наказу про результати службового розслідування (якщо документ втрачено).
    6. Довідка з відділу поліції, що була написана заява про втрату (якщо документ був викрадений).
    7. Копія старого військового квитка (за наявності).
    Якщо посвідчення учасника бойових дій зазнало значних пошкоджень або було втрачено, то за рапортом (заявою) особи видається нове посвідчення. У рапорті (заяві) зазначаються пояснення щодо обставин псування або втрати посвідчення учасника бойових дій.
    Для відновлення документів необхідно зібрати мінімальний пакет документів, які доводять право на отримання УБД та дозволяють відновити посвідчення:
    1) заява про заміну зіпсованого / втраченого посвідчення з уточненням причин втрати. Обов’язково у заяві треба вказувати номер мобільного телефону;
    2) у разі втрати посвідчення (за можливості) ― оголошення в газету про втрату документа із зазначенням прізвища, ім'я, по-батькові, що на ньому вказані;
    3) у разі пошкодження посвідчення — зіпсоване посвідчення;
    4) копія втраченого посвідчення (за наявності) або зазначення номеру, серії посвідчення та дати видачі;
    5) копії сторінок паспорту (1,2 та 11,12), копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
    6) світлини розміром 3Х4 ― 2 шт.
    Після того, як вдалося зібрати необхідні документи та написати заяву, пакет необхідно надіслати в електронному вигляді на  dpi@mva.gov.ua, а фотокартки ― поштою Укрпошта на адресу Мінветеранів: м. Київ, пров. Музейний, 12, 01001.
    Якщо у мене змінився статус з “учасник бойових дій” на “особа з інвалідністю внаслідок війни” чи збережеться посвідчення УБД?
    Ні, в такому випадку посвідчення вилучається та залишається на зберіганні в органі соціального захисту населення за місцем реєстрації, про що орган соціального захисту повідомляє підрозділ, який Вам видав це посвідчення. 
    Статус особи з інвалідністю внаслідок війни
    Статус особи з інвалідністю внаслідок війни надається особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. 
    Підставою для отримання відповідного статусу та посвідчення є:
  • • довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності
  • • документи про безпосередню участь особи, яка захищала незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, довідка за формою згідно з додатком 6 
  • Для осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади:
  • • довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності
  • • контракт добровольця територіальної оборони
  • • довідка за формою згідно з додатком 6, видана командиром військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил під безпосереднім керівництвом і контролем якого провадиться діяльність добровольчого формування територіальної оборони за клопотанням командира добровольчого формування територіальної оборони
  • Для надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особою або її представником подаються письмова заява та документи, зазначені у пункті 4 цього Порядку, до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення).
    Рішення про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни приймається органами соціального захисту населення у місячний строк з дня подання документів.
    Як оформити статус УБД у разі якщо інвалідність, яка була встановлена на певний строк, не була продовжена, а строк посвідчення завершився?
    Якщо особі з інвалідністю внаслідок війни, яка була встановлена на певний строк, МСЕК при переогляді не продовжив інвалідність, така особа НЕ може автоматично отримати статус УБД, якщо до отримання посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни у неї не було посвідчення УБД.
    Для того, щоб оформити статус УБД та отримати відповідне посвідчення, особи має звернутися до ТЦК та СП, подати відповідні документи та пройти весь процес для отримання УБД.
    Цей розділ створено завдяки підтримці програми "Український фонд швидкого реагування", що втілює IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю Громадської організації "Правозахисний центр "Принцип" і необов'язково відображає погляди IREX та Державного департаменту США.
    support-imgsupport-img
    Наступнийarrow-icon
    © 2023 Розроблено BuildApps